Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

HAKKIMIZDA

Giriş
ŞÜKRÜ BALCI POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ TARİHÇE
 
Okulumuz İstanbul Polis Eğitim Merkezi olarak, 25 Ağustos 1978 tarihinde Kemalettin ERÖGE Polis Okulunun Florya bölümü olarak hizmete girmiş 01 Ekim 1979 tarihinde de İstanbul Polis Eğitim Merkezi adını alarak müstakil hüviyetine kavuşmuştur.
          30 Mart 1995 tarihli Bakan oluru ile merhum Emniyet Müdürü Şükrü BALCI’ nın adını alarak  ŞÜKRÜ BALCI POLİS EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ” olmuştur.
          05.09.2001 tarihli Bakan oluru ile Polis Akademisine bağlı olarak Meslek Yüksek Okulu olmuş ve “ŞÜKRÜ BALCI POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU” İsmini almıştır.

         30.09.2016
tarihli Bakan oluru ile Polis Akademisine bağlı olarak  Polis Meslek Eğitim Merkezi olmuş ve ŞÜKRÜ BALCI POLİS EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ ismini almıştır.
         
 
Şükrü BALCI Kimdir ?

          Çiftçi bir ailenin oğlu olarak 1929 yılında Sivas – Divriği’de doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra, 1950 yılında Polis Kolejinden mezun olarak, Polis Akademisine girdi. Aynı yıllarda Ankara Hukuk Fakültesine de devam ederek 1954’de hem Polis Akademisinden, hem de Hukuk fakültesinden mezun oldu ve Emniyet Genel Müdürlüğün’ de Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı.
1955 yılında atandığı İstanbul Beyoğlu Komiserliğinde görevli iken askerlik hizmetini ifa etti. 1958 yılında terfi ederek Aydın İlinde Başkomiser olarak göreve başladı. 1959 yılında üç senede Emniyet Müdürlüğüne terfi etti. 1960 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. 1961-63 yılları arasında Ankara Trafik Şube Müdürlüğü görevinde bulundu. 1963 yılında İstanbul Trafik Şube Müdürlüğü’nden sonra 1966 yılında II. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi ederek Sakarya iline atandı. 1969 yılında İstanbul Valiliği emrinde, 1970 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminalistik uzmanlığından sonra, aynı yıl Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. 1971 yılında Polis Müfettişliği, 1972-75 yıllarında İstanbul Siyasi Şube Müdürlüğü, 1975 yılında Giresun Emniyet Müdürlüğü görevinden sonra. 1977 yılında İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığına, 12.12.1978 tarihinde de İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine başlamıştır.
1980 yılında Vali kadrosuna atanarak, 22.08.1983 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevinden ayrılarak Dışişleri Bakanlığı kadrosuna geçmiş ve uzman müşavir olarak Vashington Büyükelçiliğimize atanmıştır. 1984 yılında yurda dönmüş, 1990 yılında tekrar Vashington Büyükelçiliğinde görevlendirilmiştir.
Meslek hayatı boyunca kadro hizmetlerinin yanında, yabancı dilini geliştirmek amacıyla, George Tovn Üniversitesi dil kursuna, Avusturya İçişleri Bakanlığınca düzenlenen Trafik konulu sempozyuma katılmış, Amerika Birleşik Devletleri Polis Teşkilatlarında müşahede ve tetkiklerde, Tokyo ve Hong Kong ile Paris’te Trafik konulu incelemelerde bulunarak teşkilatımıza uyarladıkları bilgi ve görgüleri ile başarılı hizmetler vermiştir.
Vatan Caddesi Emniyet Müdürlüğü, Polis Hastanesi, Halkalı ve Ayazağa lojman inşaatları gibi 46 yatırım projesi ile de bu gün anılacak bir çok eser bırakmıştır.
“Ben, sadece Emniyet Müdürlüğü görevinin sorumluluğunu teknik anlamda kabul etmiş bir idare adamı değilimdir. T.C nin sürekliliğinin hukuk üstünlüğüne ve demokratik sistemin varlığına dayalı olduğuna inancı olan bir devlet anlayışına sahibimdir. Bu yüzdendir ki daima devletin yanında olup hür fikri kaba kuvvete ezdirmedim. Demokrasinin amacı olan insan varlığını, şerefle ayakta tutma prensibini kaba kuvvete çiğnetmedim.” diyen ve 06.05.1993 tarihinde Amerika’da geçirdiği kalp krizi sonunda aramızdan ayrılan değerli büyüğümüz, evli ve 2 çocuk babasıydı.
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER